Edukacja regionalna

Poznajemy Kaszuby z bliska! Na naszych zajęciach uczymy się języka kaszubskiego, odkrywamy kulturę i historię regionu, a także odwiedzamy wyjątkowe miejsca. Wycieczki, warsztaty i twórcze lekcje to okazja, by odkrywać piękno i bogactwo naszej lokalnej tożsamości.

Jak się odbywa?

Edukacja regionalna odbywa się u nas poprzez naukę języka kaszubskiego, poznawanie kultury i historii Kaszub. Bierzemy udział w ciekawych wycieczkach, które są dla uczniów bezpłatne. Odwiedzamy miejsca takie jak np.: Szymbark, Kartuzy, Kościerzyna, gdzie bierzemy udział w różnorodnych warsztatach, zwiedzaniu, dzięki czemu poznajemy nasz piękny region.

Jak wyglądają lekcje?

Lekcje spędzamy na rozwijaniu aktywności twórczej uczniów: uczymy się języka poprzez śpiewanie kaszubskich piosenek, uczymy się kultury poprzez tworzenie własnych prac, a historii przez słuchanie pasjonujących opowieści nauczyciela.

Czemu ma to służyć?

Edukacja regionalna ma służyć poznaniu przez uczniów własnej tożsamości i kształtowaniu postaw tolerancyjnych, otwartych, nastawionych na pluralizm, rozumienie i akceptację różnych kultur.

W trakcie nauki rozwiniemy następujące zagadnienia:

Najbliższe otoczenie domu rodzinnego, sąsiedztwa i szkoły

Ogólna charakterystyka geograficzna i kulturowa regionu oraz jego podstawowe nazewnictwo; główne symbole regionalne

Język regionu

Elementy historii regionu i ich związki z historią i tradycją własnej rodziny

Lokalne i regionalne tradycje, święta, obyczaje i zwyczaje

Miejscowe podania, przysłowia, muzyka, architektura, plastyka, tradycyjne rzemiosło, sztuka ludowa i folklor,

Sylwetki osób zasłużonych dla środowiska lokalnego, regionu i kraju